آشنايي با دين زرتشت و جمعیت و آیینها و وضعیت زرتشتیان قبل و بعد از اسلام

مطالب دیگر:
📜بررسی شخصیت انوشیروان از باستان تا دوره اسلامی📜تحقیق در مورد انقلاب📜مقاله سیستم های تلویزیون📜جایگاه و ضوابط قانونی مربوط به حفظ میراث فرهنگی در ایران با نگاهی بر تمهیدات جهانی📜پروژه طراحی منبع تغذیه AC-DC📜دانلود کتاب اجزا محدود با کمک آباکوس و متلب📜مقاله تصویربرداری دیجیتال📜صد نکته در باره پایان نامه نویسی📜نمونه سوال استاتیک سنجش و دانش📜تست ریاضی عمومی 2📜دانلود تست دینامیک ماشین📜کتاب مرجع طراحی مخازن تحت فشار📜نمونه سوال ترمودینامیک پیشرفته پیام نور📜60 اختراع در شکل دهی فلزات📜تحقیق در مورد شبکه بلوری مواد📜تحقیق در مورد کامپوزیت ها📜طراحی کامل بدنه خودروی کامارو با سالیدورک📜تحقیق کامل در مورد ایرفویل📜دانلود کتاب تحلیل و آنالیز عددی ریچارد بردن📜تحقیق کامل در موردطیف سنجی اتمی📜کتاب ریاضیات مهندسی پیشرفته اونیل📜هندبوک تهویه و تبرید📜هندبوک کامل فلزات📜راهنمای استفاده از کد ASME📜اساس کار انتقال حرکت اتوماتیک
آشنايي با دين زرتشت و جمعیت و آیینها و وضعیت زرتشتیان قبل و بعد از اسلام|30010319|nablink
باری دیگر یکی دیگر از فایل ها با عنوان آشنايي با دين زرتشت و جمعیت و آیینها و وضعیت زرتشتیان قبل و بعد از اسلام آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه پست مراجعه نمایید.

فهرست:زرتشت، مزدیسناوضعیت زرتشتیان در دوران پیش و پس از اسلامجمعیت زرتشتیانآيينهاي زرتشتيان

زرتشت، مزدیسنا

آتشکده یزدمزدیسنا نامِ دینِ پیامبرِ ایرانی، زرتشت اسپنتمان است. مزدَیَسنا صفت است و بمعنای پرستندهٔ مزدا است. مزدا هم همان خدای یگانه‌است. مزدَیَسنا ضدِ دیویَسنا است. دیویَسنا هم بمعنی پرستندهٔ دیو یا دَئِوُ می‌باشد و ضدِ آن واژهٔ وی دَئِوُ یا ضدِ دیو است. مزدَیَسنا پیرامونِ ۱۲۰۰ (پیش از میلاد) تا ۱۴۰۰ (پیش از میلاد) از سوی پیامبر ایرانی، زرتشت اسپنتمان، پایه‌گذاری شد.زرتشت به ویرایش و بازبینی کیش چندخداباور آریائیان پرداخت و بتدریج برای خود پیروانی یافت که پس از وی به مزدیسنان یا زرتشتیان شُهره شدند. در ادبیاتِ مزدیسنا نیز مزدیسن با گویشِ پهلوی، معادلِ دین آورده به زرتشت، راستی پرست و با صفتِ زرتشتی آمده‌است.[۱]. همچنین به مزدیسنان بهدین نیز می‌گویند.عناصرِ مزدَیَسنا یکتاپرستانه‌اند و از یکتاپرستی سرچشمه می‌گیرند. البته در برخی منابع از ایشان به نامِ دوگانه پرست هم یاد شده که بیشتر در اثر اشتباهی است که در شناختِ درستِ مزدیسنا و بر اساسِ برداشت‌هایی از دو کتابِ دینکرد و بندهشن انجام شده[۲] و مزدیسنان با زروانیان یکی پنداشته شده‌اند زیرا اعتقاد به دوگانگیِ آفرینشی در میان زروانیان نیرومند است[۳] نه مزدیسنان. کتاب مقدس زرتشتیان اوستا است. از بخش‌های گوناگون اوستا بخشی به نام گاهان (سرودها) سخنانِ شخص زرتشت بوده‌است.خدای نیک‌سرشت در کیش زرتشتی، اهورامزدا نام دارد که بمعنی سرور دانا است و پرستیده می‌شود. برای اهورا مزدا در هرمزد یشت، در حدود شصت صفتِ نیک آورده شده و تقریبا همهٔ چیزهای خوب به وی منتسب شده‌است. بر اساسِ گاتها، اهورامزدا هم آفریننده روشنایی و هم تاریکی است[۴]. بر اساسِ کتابِ بندهشن که پس از ساسانیان نوشته شده، نیروی مخالفِ اهورامزدا و زایندهٔ بدی‌ها را اهریمن (انگره مینیو) معرفی می‌کند[۵] که نص صریح گاتها است[۶]. در کیش زرتشتی، اهریمن هیچگاه توانِ ذاتی برای مقابله با قدرتِ اهورا مزدا را ندارد و رقیبی برای او نیست بلکه اهریمن همان اندیشهٔ بد است اما در باورِ زروانیان، اهریمن برادر و رقیبِ اهورا مزدا و پسر زروان[۷] و دارای هویتی جداگانه از اهورا مزدا است. زرتشتیان امروزی نیز خود را یکتاپرست می‌دانند و اهریمن را تنها نمادی تمثیلی از بدیها می‌نامند نه یک خدا.